Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel
W dniu 16 lipca Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej. Wiąże się ono z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.
Nazwą Karmel określa się łańcuch gór biegnących ze środkowej Palestyny w kierunku Morza Śródziemnego i tutaj zakończony wysokim wzniesieniem. W ten rejon górski udawali się chrześcijanie pragnący prowadzić życie pustelnicze. Do nich dołączył rycerz krzyżowy Bertold, który zorganizował ich w zakon według wzorów europejskich. W związku z zanikiem działalności krzyżowców w Palestynie mnisi przenieśli się do Europy. Napotkali trudności z zatwierdzeniem reguły, ale podobno na interwencję cudowną Matki Boskiej papież Honoriusz III w dniu 16 lipca 1225 r. zatwierdził zakon z góry Karmelu…
… Karmelici napotykali jednak dalsze trudności. Szósty z kolei przełożony generalny, św. Szymon Stock, miał się zwrócić z prośbą do Matki Boskiej, aby uczyniła jakiś widomy znak stwierdzający, że sprzyja nowemu zakonowi. Maria ukazała się mu 16 lipca 1251 r. i wręczyła wierzchnią część szaty noszonej przez karmelitów, nazywaną szkaplerzem i powiedziała:
Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.
Szkaplerz zaczęły nosić i świeckie osoby pomniejszając jego rozmiary, aż przybrał formę dwu kawałków sukna spiętych tasiemką i noszonych na piersiach oraz plecach. Papież Jan XXII wydał w 1332 r. bullę nazywaną sobotnią (Bulla sabbatina), w której potwierdził przekonanie, że noszący szkaplerz będą wybawieni z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.
W XVI w. nastąpił renesans idei karmelitańskich po reformie klasztorów przez św. Teresę z Awila i św. Jana od Krzyża. W Polsce uformowała się w 1617 r. osobna prowincja. Ponieważ każda prowincja, w nawiązaniu do pustelniczego życia mnichów z góry Karmel, miała posiadać zespół eremicki, powstał w Czernej koło Krakowa kompleks specjalnych budowli i pomieszczeń, umożliwiających prowadzenie życia kontemplacyjnego. Praktyki religijne związane ze szkaplerzem objęły całą Polskę.
W r. 1726 papież Benedykt XIII rozciągnął święto Matki Boskiej Szkaplerznej na cały Kościół, a kongregacja odpustów w r. 1908 potwierdziła zapewnienia Bulli sobotniej. Prócz praktyki noszenia szkaplerza kult koncentrował się wokół bractw, ołtarzy i obrazów ilustrujących wydarzenia związane z objawieniem się Matki Boskiej Szymonowi Stock’owi.
W roku 1910 papież św. Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym…
Podano za: https://misericors.org/16-lipca-wspomnienie-najswietszej-maryi-panny-z-gory-karmel-matki-bozej-szkaplerznej/
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym: