Pielgrzymowanie
Polska to jeden z bardziej katolickich krajów w Europie. Jeśli wierzyć statystykom, to 87.6% Polaków jest wierzących, a przynajmniej tak deklaruje. Niemalejącą popularnością cieszą się w kraju pielgrzymki religijne. Skąd wynika to zainteresowanie? Pielgrzymka jest wynikiem wyższych potrzeb człowieka, do których zalicza się pobudki religijne, ale nie tylko. Niektórzy pielgrzymi decydują się na podróż, aby uzyskać zadośćuczynienia za popełnione występki, a inni proszą o zdrowie i pomyślność dla swoich bliskich. W Polsce jest sporo świętych miejsc, które warto zobaczyć. Szczególną popularnością wśród pielgrzymujących cieszy się miesiąc sierpień. Wybierając się w religijną podróż trzeba liczyć się z niewygodami życia, z którymi muszą zmagać się wędrujący. Zmienność pogody, popękane pęcherze na stopach to tylko niektóre niewygody pojawiające się na szlaku prowadzącym do Boga.
Pielgrzymka jest wydarzeniem niezwykłym w życiu wędrującego, szczególnie piesza często określana jest jako przeżycie niemalże mistyczne, które znacznie przybliża do Boga i do bliźnich.Fenomen pielgrzymowania trudno zrozumieć komuś, kto nie brał udziału w wędrówce. Za niezwykłością tego wydarzenia przemawia, chociażby liczna grupa osób, która co roku bierze udział w pielgrzymce. Pozwala ona na kompleksowe doświadczenie wiary, a co za tym idzie poprzez chwilowe uwolnienie od bezmyślnej konsumpcji skłania do głębszej refleksji.
Biorąc udział w pielgrzymce można zauważyć moc Boga, gdyż to On napełnia siłą pielgrzymów. Motyw wędrówki jest często spotykany w Piśmie Świętym. Jezus od trzydziestego roku życia był wędrownym nauczycielem, a po jego śmierci apostołowie rozpoczęli misyjne podróże. Podążając śladami Chrystusa stajemy się silniejsi. Pielgrzymka może być rozumiana również jako metafora, w której nadrzędnym celem wierzącego jest kroczenie śladami Jezusa.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym: